העצמה אישית

אין קיצורי דרך.

מרביתנו מחפשים, בטעות, קיצורי דרך. אנחנו חיים בעולם של אינסטנט. האם באמת ישנם קיצורי דרך? או שהדרך הארוכה היא בעצם הקצרה ביותר?

אין קיצורי דרך

קיצור-דרך יעיל

ילד: "אימא, אני רוצה אופניים!"
אימא: "לא קונים אופניים עכשיו! תשקיע בלימודים כמו שדיברנו, ואז נחשוב על זה."
ילד: "אבל למשה קנו... אני גם רוצה!"
אימא: "מה אכפת לי ממשה?! ואם משה יקפוץ מהגג, גם אתה תקפוץ?!"
ילד: "לא, אם משה יקפוץ מהגג - אני אקח את האופניים שלו."

בחיים אין קיצורי דרך!

טוב, האמת היא שאולי יש קיצורים, אבל לבנות עליהם – אי אפשר.

אדם צריך לעשות את שלו. לפעמים אלוקים מחליט לקצר לו את הניסיון, אבל זה בד"כ רק אחרי שהאדם עושה את המקסימום מצדו, לא מתחמק ולא מתרשל.

הנמלה, החרגול והאיכר

מי לא מכיר את סיפורה של הנמלה העמלנית?

במשך כל חודשי האביב והקיץ עמלה הנמלה החרוצה, ואספה לה מזון לקראת החורף הקר והקפוא. גם בסתיו היא עוד התאמצה ואספה את אחרוני הגרגרים. כאשר נשבו רוחות החורף הקרות, והשלג כיסה במעטה עבה את הארץ (כנראה, זה לא קרה בארץ ישראל. אולי באירופה...) – ישבה הנמלה בביתה החם, מוקפת אוצרות מזון בשפע.

לעומת זאת, החרגול המפזז העדיף את הבטלה ואת הנוחות על פני העבודה הקשה. בכל יום ויום הוא ידע, שיש עוד זמן... הרי גם מחר ומחרתיים, ועוד חודש וחודשיים, אפשר יהיה להכין מלאי של מזון לחורף. החורף הגיע 'פתאום', והחרגול חובב-הבטלה יכול היה להמשיך להתבטל, וגם לשיר ולפזז, אבל לא היה לו שום חשק לשירים ולפיזוזים. לעצלן המסכן לא היה מזון לאכול, ואיכשהו גם לא היה במה להתכסות מפני הקור.

ומה יקרה לאיכר, שישכח לשתול ולזרוע באביב, ויעביר את הקיץ בבטלה גמורה? ברגע האחרון, הוא ינסה לתקן את המעוות, בתקווה לקצור פירות, אבל יש לו הרבה סיכויים לגלות שזהו כבר הרגע שאחרי האחרון.

הזורע יקצור, אבל רק בתנאי שיעבור את כל שלבי התהליך כראוי, בזמן הנכון ובקצב הנכון.

אנשים נוטים לקוות להתעשרות מהירה ללא מאמץ. אדם רוצה לעבוד ולהשקיע פחות ככל האפשר, ולקבל תוצאות מרביות, בקלות.

בד"כ זה לא קורה. אין בחיים הרבה קיצורי דרך פלאיים.

לעלות בסולם – דרגה אחר דרגה

בספר מסילת ישרים, שחיבר רבי משה חיים לוצאטו (מגדולי המקובלים במאה ה-18 למניינם, התק"ו) מובאת בריתא (-משנה חיצונית) של רבי פינחס בן יאיר, שהיה חותנו של רבי שמעון בר יוחאי.

הבריתא מלמדת ומורה מהי הדרך לעליה רוחנית. וכך נאמר בה: "תורה מביאה לידי זהירות, זהירות לידי זריזות, זריזות מביאה לידי נקיות, נקיות מביאה לידי פרישות, פרישות מביאה לידי טהרה, טהרה מביאה לידי חסידות, חסידות מביאה לידי ענווה, ענווה מביאה לידי יראת חטא, יראת חטא מביאה לידי קדושה, קדושה מביאה לידי רוח הקודש, רוח הקודש מביאה לידי תחיית המתים."

אין קיצורי דרך בעבודת ה'. אדם צריך להשקיע ולעבוד בהתמדה, לעלות בסולם דרגה אחר דרגה.

לאורך חייו של האדם יש שלבים עוקבים של צמיחה ושל התפתחות.

התינוק לומד להתהפך, אחר כך לשבת ולזחול, לאחר זמן גם לעמוד, ללכת ולרוץ. כל שלב הנו חשוב, ונמשך פרק זמן מסוים. אין לפסוח על שלב מן השלבים. הוא הדין בכל מעברי החיים, בכל תחומי ההתפתחות, ובכל תחום של לימוד.

מרביתנו מחפשים, בטעות, קיצורי דרך. אנחנו חיים בעולם של אינסטנט – קשת רחבה של מכשירים משוכללים עושה עבורנו את העבודה, במהירות, ולפעמים באופן מידי. אנחנו מפעילים מיקרוגל, מכונת כביסה, מייבש כביסה, מדיח כלים...

אנחנו יכולים לקבל מידית, ללא כל שהות, מידע מגוון שנחוץ לנו, כמעט בכל שטח ועניין.

מאחר שכך, קצת מחלידה, ואולי הולכת לאיבוד, היכולת להתאזר בסבלנות, ולדחות סיפוקים. היינו שמחים, לכאורה, אם גם את הפעילויות האנושיות-הבסיסיות שלנו, היה משהו או מישהו עושה עבורנו.

תעשו לעצמכם הרגל בכל יום לקרוא מאמר אחד או\ו בכל יום לראות הרצאה אחת. שינוי קטן, אבל קבוע יום יומי, יקדם אתכם בסולם העולה מעלה. נשתדל לספק לכם חומרים לקריאה ולצפייה באתר להנאתכם.

בהצלחה.

 

תגובות

הוספת תגובה

מאמרים נוספים

הצטרפו לניוזלטר היומי

והישארו מעודכנים בכל הסדנאות החדשות.
לקבלת סרטונים ועדכונים יומיים צרפו את המספר 050-379-3379 לאנשי הקשר ושלחו למס' זה בקשת הצטרפות עם שמכם ועיר מגוריכם
או