מיסטיקה

חלומות חלק א

חלומות

אישה שהייתה בחודשי ההיריון המתקדמים, עמדה ללדת והדברים החלו מסתבכים, עד שהיא מגיעה למצב של סכנה ממש, הבעיה הייתה היא בבית ואין לדרך הביא אותה לבית החולים, בעלה שצמוד למיטתה מרגיש חסר אונים כיוון שטלפון לא היה בהישג ידם, והשעה מאוחרת. הבעל פחד לעזוב את אשתו ולו רק בכדי להזעיק עזרה.

והנה בשעה 2:00 לפנות בוקר נשמעות דפיקות בדלת. הבעל ממהר לפתוח ולתדהמתו הוא רואה לנגד עיניו את אחיינית אשתו עומדת מולו, שהיא מיילדת במקצועה. "מה את עושה פה בשעה כזו? שאל הבעל, האחיינית שהתגוררה בסמוך סיפרה לו שסבתא ז"ל (אם היולדת) ודודה שלה שנפטרה באותו החודש התגלו אליה בחלום והאיצו בה שתקום על מנת לסייע לדודתה זו שמצויה בסכנה גדולה.

"בהתחלה המשכתי לישון" סיפרה האחיינית אך כשהחלום חזר מספר פעמים הבנתי שיש דברים בגו ומיהרתי לבוא... ("פרפסיכולוגיה מורחבת", עמ' 343)

לעיתים החלומות הם אמיתיים אך לא תמיד, מתי נדע שהחלום אמיתי ומתי לא?,  האם כל הפרטים בחלום הם רלוונטיים? או חלקם דברים בטלים, מה פירוש המילה חלום? האם יש דרכים לשנות את הנגזר בחלום? ומתי חולם הוא מראה על משהו מסוכן? בשאלות אלו ואחרות עוסק הפרק שלפנינו.

אקדים ואציין, כי ענף החלומות רחב ומסועף עד למאוד, שעל מנת לפתור חלום, על הפותר לקבל תמונת מצב מקיפה על החלום ועל החולם, ורבים הפרטים מלמנות, ובוודאי שלא ניתן להסתפק בספר קיצורים כזה או אחר. מכאן, שבכל התלבטות בנושא, כדאי להיוועץ עם אדם הבקי בתחום ובכל אופן, בשום פנים לא להסתפק בתקצירי הדברים המובאים בפרק זה.

מהו חלום?

על מנת לעמוד על משמעותה של המילה "חלום", ניתן להבחין במספר היבטים:

"החלום הוא מעין חלון לנפשו של האדם. דרך החלום, מתגלים בפניו הרהורי לבו הצפונים בתת-הכרתו, מה שנותן לו אינדיקציה לגבי מצבו הרוחני". (מכתב מאליהו, חלק ד', ע"מ 164)

תאמר לי מהם חלומותיך אומר לך מי אתה. במשך היום האדם מדחיק פנימה את רצונותיו האמיתיים, את פחדיו הפנימיים, אך כשמחסום המודע יורד, אזי הדברים עולים וצפים ומגלים לפנינו את פנימיותו החבויה של האדם. בחלק זה עוסקת בעיקר חכמת הפסיכולוגיה.

 

ב. פירוש המושג חלום נגזר מן המילה חלמון. כשם שבחלמון שבביצה נמצא הפוטנציאל העתידי לגבי חייו של אפרוח, כך גם לגבי האדם. החלום מהווה את מגוון התרחישים האפשריים, אשר עלולים להתקיים בחייו של האדם. (הרש"ר הירש בראשית כ', פסוק ג'.)

זהו כבר צד מיסטי שלא רק חושף את העבר וההווה הטמון בתוך האדם ובתת המודע שלו. אלא מדובר פה על עתיד. על אירועים שהשורשים הרוחניים שלהם כבר נמצאים בעולמות הרוחניים אך ההשתלשלות הגשמית שלהם עדין לא באה ליידי ביטוי בעולם המעשה שלנו. אך החולם קולט את אותם שורשים. ניתן להשוות זאת לחזאי מזג האוויר שיכול לומר שבעוד יומיים ירדו גשמים, ולא בגלל שהוא נביא, אלא יש לו את הדרך לראות מפות סינופטיות ועל ידיהן הוא יודע את שעתיד להתרחש. כך גם חכמת האסטרולוגיה עובדת כאשר לפני שדברים קורים פה אצלנו ניתן לראות את שורשיהם במפות הכוכבים.

בדומה לכך החולם לפעמים מקבל מסרים שנקלטים אצלו בטרם שבאו לידי ביטוי בעולם העשייה, עד לדרגה הגבוה ביותר שהייתה בתקופות קדומות שיותר ששמה הוא :"נבואה" רק שנבואה זהו מסר ישיר מהבורא לנברא על שעתיד לקרוא, ולעומת החלום, מקורו במלאכים המוסרים את המסרים לאדם.

"שינה אחד משישים למיתה, חלום אחד משישים לנבואה" (גמרא מסכת ברכות דף נז עמ' ב)

כשרוצים לבטא שדבר מסוים אין לו שום זכר או סימן, אומרים שהוא בטל בשישים. ההפך גם הוא נכון כשחז"ל כותבים בגמרא ששינה היא אחד משישים למיתה הכוונה ששינה היא משהו כמו מיתה. באותה מידה חלום הוא מעין נבואה קטנה- אחד משישים בנבואה. (כמובן שלא כל חלום, אך החלומות הנכונים, שנלמד לזהות אותם בהמשך יש להם נגיעה של מעין נבואה קטנה)

ג. אותיות המילה חלום, הן אותן אותיות  המילה "חומל". משמע, חומלים על האדם משמים, ורומזים לו כיצד עליו לנהוג, על מנת להיות "לוחם" למען עתידו, שהרי חלומות רבים הינם מעין התראות לקראת העתיד לבוא.

ד. האם יש קשר בין חלום לניקוד "חולם"? הניקוד בלשון הקודש, הינו בעל חשיבות קבלית גבוהה עד מאוד, והוא מורכב משלושה רבדים: הניקוד שמתחת לאות (קמץ, פתח), הניקוד שבאמצע האות (מקף, שורוק) והניקוד שמעל לאות (חולם). כל אחת מן צורות הניקוד הנ"ל, מקבילה לרובד מסוים באדם: הניקוד מתחת לאות, הינו כנגד הנפש של האדם, החלק הנמוך ביותר; הניקוד באמצע האות, הינו כנגד הרוח, והניקוד אשר נמצא מעל האות, המרמז על הבחינות הגבוהות של רוחניות האדם, הינו כנגד הנשמה, נקרא "חולם", ללמדנו על ההשגות הגבוהות הניתנות להשגה בחלום.

 

ניקוד

אתמול נסעתי לקובוץ, בדרך התקלקל לי הצירה ברכב, הרכב עשה חיריק, היה שם שוטר עשה שורוק נעשיתי סגול, פתח לי את הרכב חתף פתח לי את הרישיונות ואמר לי הלו יא קמץ קטן, למה אתה חולם בנסיעה? מאז אני שווא נח, ולא שווא נע".

תגובות

הוספת תגובה

מאמרים נוספים

הצטרפו לניוזלטר היומי

והישארו מעודכנים בכל הסדנאות החדשות.
לקבלת סרטונים ועדכונים יומיים צרפו את המספר 050-379-3379 לאנשי הקשר ושלחו למס' זה בקשת הצטרפות עם שמכם ועיר מגוריכם
או